Uchwała Nr VI/42/07 - w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Święta Katarzyna na rok 2007
Uchwała Nr VI/42/07
Rady Gminy Święta Katarzyna
z dnia 22 lutego 2007 roku
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Święta Katarzyna na rok 2007.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami), w związku z art. 4¹ ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz. U. z 2002r. Nr 147 poz. 1231 ze zmianami), Rada Gminy Święta Katarzyna uchwala, co następuje:
§ 1
Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Gminie Święta Katarzyna na rok 2007 o następującej treści:
GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W GMINIE ŚWIĘTA KATARZYNA NA ROK 2007
I. Diagnoza obecnej sytuacji.
Gmina Święta Katarzyna jest gminą liczącą 13 362 mieszkańców zamieszkałych w 22 miejscowościach (w tym jedno miasto). Gospodarka gminy to głównie usługi ogrodniczo– rolnicze i przemysłowe. Młodzież gminy uczy się w 5 szkołach podstawowych oraz w jednym gimnazjum z oddziałem zamiejscowym. Do szkół ponadpodstawowych oraz placówek szkolno-wychowawczych młodzież dojeżdża do graniczącego z gminą Wrocławia oraz miejscowości w powiecie wrocławskim.
Rada Gminy uchwaliła liczbę 60 punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Funkcjonuje 43 punkty sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży i 17 punktów sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży objętych limitem.
Od roku 1999 gmina prowadzi systematyczne monitorowanie występowania problemów alkoholowych. Gmina posiada rozeznanie co do występowania miejsc kumulacji zjawisk negatywnych, szczególnie dotyczących młodzieży. Monitoring będzie kontynuowany w 2007 roku. Na podstawie przeprowadzonych badań zostanie opracowana diagnoza problemów uzależnień w Gminie Święta Katarzyna oraz raport określający skalę problemu ze wskazaniem sposobów jego rozwiązywania.
II. Cele i priorytety
1. Cele związane ze strategią rozwiązywania problemów społecznych
1) Zapobieganie powstawaniu nowych problemów związanych z uzależnieniami.
2) Zmniejszenie aktualnie występujących problemów związanych z uzależnieniami.
3) Integracja społeczna osób uzależnionych z wykorzystaniem pracy socjalnej.
2. Priorytety:
1) Zapewnienie ciągłości świadczonych usług zdrowotnych dla osób uzależnionych od alkoholu oraz ich rodzin.
2) Poszerzenie oferty informacyjno-edukacyjnej w szkołach dla dzieci, nauczycieli, rodziców.
3) Poszerzenie oferty terapeutycznej dla osób uzależnionych.
4) Wsparcie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
5) Działania informacyjne.
III. Zadania do realizacji
- Zwiększenie dostępności i skuteczności pomocy terapeutycznej oraz rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych a także osób zagrożonych uzależnieniami.
- Udzielanie rodzinom, w których występują problemy uzależnień, pomocy społecznej, psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
- Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, a w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym zajęć sportowo-edukacyjnych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozaszkolnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
- Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
- Zapewnienie działania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego Profilaktyki Uzależnień, współpraca z Policją oraz służbami gminnymi.
- Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób uzależnionych, współuzależnionych i integrowanie ich ze społecznością lokalną.
- Ograniczenie dostępu do alkoholu.
Szczegółowy harmonogram realizacji zadań stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
IV. Realizatorzy Programu
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007 powierza się Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Świętej Katarzynie.
V. Źródło Finansowania.
Program realizowany będzie w ramach środków finansowych planowanych w budżecie gminy, stanowiących dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
VI. Ewaluacja Programu
Wskaźniki monitoringu.
- Liczba osób objętych terapią.
- Liczba osób objętych działaniami pomocowymi: współuzależnieni, dzieci z grupy ryzyka, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
- Liczba dzieci, młodzieży i dorosłych objętych działaniami profilaktycznymi, edukacyjnymi i informacyjnymi.
- Liczba odbiorców projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe.
- Liczba osób przyjętych przez Punkt Informacyjno-Konsultacyjny.
- Liczba i efektywność kontroli punktów obrotu napojami alkoholowymi.
VII. Zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
1. Przewodniczący Komisji, bez względu na pełnioną funkcję w samorządzie gminnym, za organizowanie i przewodniczenie pracy Komisji, otrzymuje za każde posiedzenie wynagrodzenie w wysokości 15% minimalnego wynagrodzenia ustalonego w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów z 12 września 2006r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007r. ( Dz.U. z 2006 ,Nr 171, poz. 1227).
2. Członek Komisji, bez względu na pełnioną funkcję w samorządzie gminnym, za przygotowanie i udział w posiedzeniu Komisji otrzymuje za każde posiedzenie wynagrodzenie w wysokości 10 % minimalnego wynagrodzenia ustalonego w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów z 12 września 2006r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007r. ( Dz.U. z 2006 r.Nr 171, poz. 1227).
§ 2
- Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętej Katarzynie i przedstawia je Wójtowi Gminy Święta Katarzyna.
- Wójt Gminy Święta Katarzyna przedstawia sprawozdanie Radzie Gminy Święta Katarzyna.
§ 3
Gminny Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Święta Katarzyna obowiązuje do dnia uchwalenia programu na 2008r.
§ 4
Traci moc uchwała Nr IV/22/06 Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 28 grudnia 2006r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii i Przemocy w Rodzinie w Gminie Święta Katarzyna na rok 2007.
§ 5
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Jerzy Woźniak
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Uchwała Nr VI/42/07 - w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Święta Katarzyna na rok 2007 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | |
Informację opublikował: | Mariusz Różnowicz |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 28.08.2008 14:55 |
Rejestr zmian dokumentu
19.03.2009 14:39 | Edycja dokumentu (Mariusz Różnowicz) |
---|---|
19.03.2009 13:38 | Dodano załącznik "+ " (Mariusz Różnowicz) |
28.08.2008 12:55 | Utworzenie dokumentu. (Mariusz Różnowicz) |